Gri Contalı Pencereler Pimapen’den daha mı iyi ?

Komşumun gri contalı pencereleri var, daha iyiymiş ? Öncelikle komşunuza geçmiş olsun. Gri conta konusu ne yazık ki  reklamlarla süslenmiş büyük bir kandırmaca. Pimapen olarak bizim kullandığımız ve tavsiye ettiğimiz contaların malzemesi EPDM. Birkez şekillendirildikten sonra eritilip yeniden kullanılamıyor. Gri contalar ise termoplastik, yani ısıtılarak yeniden şekillendirilebiliyor ve bu sayede kaynak yapılabiliyor. Ancak contalarda kalıcı deformasyın denilen çok önemli bir kavram var.

Termoplastik malzemelerde kalıcı deformasyon miktarı EPDM ye göre her zaman daha fazla, bu bir kaç kat fazla. Yani bu şu demek ; bir süre kapalı kalan iki pencereden gri contalı olanı, kanat açıldığında bile ezilmiş, deforme olmuş olarak kalacak. Bunun sonucu ise pencelerden beklediğimiz en temel özellik olan ısı, ses ve toz izolasyonu da ciddi ölçüde azalmaktadır. İşin kötüsü, bu performans kaybı zaman içerisinde gerçekleşmediğinden, ürün satılana kadar sorun görülmemektedir.

Piyadan gelen yoğun baskılar sonucu bildiğiniz gibi bazı serilerimizde bizde termoplastik gri conta kullanımına geçtik. (fantasia, quadro, classic,7700 ve maestro) ancak bunu yaparken kalıcı deformasyonu en düşük termoplastik malzeme olan TPV yi seçtik.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir