Pimapen nedir ?

Pimapen nedir ? Eskiden Pencereler ahşapdan üretilirdi ; fakat bakımı, dayanıklılığı ve ısı yalıtımı konusunda başarısız olduğundan dolayı yeni bir malzeme arayışı sonucunda ortaya çıkmıştır. Pvc Pencere sistemlerine plastik enjeksiyon sistemi ile oluşturulan bu malzemeyi ilk üreten firmanın adı pimapen olduğundan dolayı pvc pencere sistemlerine halk dilinde pimapen denmesinin sebebi budur.

Zaman içerisinde bir çok pvc pencere sistemleri ve markaları çıkmıştır. Winsa ,Albert Geneu , Fıratpen, Adopen,rehau vb gibi bir çok marka ortaya çıkmıştır. Fakat ilk çıkan marka halk dilinde benimsendiği için pvc pencere sistemlerinin adı pimapen olarak telaffuz edilmeye devam etmiştir. Bir örnekle açıklayacak olursa şişe suya şaşal su, margarine sanayağ gibi

Yıllar içerisinde pvc pencere firmalarının çoğalmasıyla farklı kategorilerde ve fiyat aralıklarında ürünler çıkmaya başlamıştır. Kullanılan ana malzemeye bakacak olursak %70- %80 üzerinde benzerlik gösterir, fakat fiyat farkı aksesuar kullanımındaki malzemelerin kalitesinde değişiklik gösterir. Daha ucuza satılan pencereler ile daha pahalı satılan pencerelerin arasındaki fiyat farkı menteşeler ,açma kapama kolları ,açılır raylar vb aksesuarda farklılık göstermektedir. Bazı pvc pencere sistemlerinin profil kalınları profil içerisine faklı malzemeler konulması gibi değişiklikler gösterebilmektedir.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir